ČESKÁ ASOCIACE HRY CORNHOLE


O asociaci Historie Pravidla Turnaje Fotogalerie

Česká asociace hry Cornhole (CAHC) je řídícím orgánem hry cornhole v ČR.

CAHC byla založena v Praze v roce 2019 s cílem rozvíjet a propagovat hru cornhole, vytvářet podmínky pro provozování hry cornhole a ustanovit oficiální pravidla, organizovat turnaje a soutěže a informovat své členy a širokou veřejnost o událostech spojených s hrou cornhole.  

Anna Dlouhá

Zakladatelka České asociace hry Cornhole

Václav Dlouhý

Spoluzakladatel České asociace hry Cornhole

Co je to Corhole?

Corhole je jeden z nejoblíbenějších rekreačních sportů v USA. Hraje se na různých úrovních, od sousedských soutěží po celonárodní turnaje a získal si své místo i na sportovní televizní stanici ESPN. Pod záštitou American Cornhole Organisation probíhá největší cornholová událost na světě: Cornhole World Championships, s obrovskou účastí a sledovaností.

Vznik hry

Existuje celá řada historek o tom, jak cornhole vznikl. Pojďme se podívat na ty nejrozšířenější.

V nejznámější historce se vrátíme do 14. století.  Hovoří se o jistém panu Matthiasi Kuepermannovi, výrobci dřevěných skříněk z Německa, který měl stát na počátku této hry. Při jedné procházce spatřil malé chlapce, jak hází kameny do díry v zemi. Hra ho zaujala, ale zdála se mu příliš nebezpečná. Obával se, že se chlapci při hodu kamenem zraní. Začal přemýšlet nad bezpečnější hrou. V té době byl obrovský nadbytek kukuřice, dokonce se používala spíš jako váha než jako jídlo. Navrhl desky s dírou a místo kamenů použil sáčky s kukuřicí. A odtud i název hry samotné - CORN (kukuřice) HOLE (otvor/díra).

Někteří tvrdí, že podobnou hru už hráli původní obyvatelé Ameriky, zejména kmen Blackhawk v Illinois. Příslušníci tohoto domorodého kmene pro zábavu házeli močovým měchýřem prasat naplněným sušenými fazolemi.

V jiných příbězích se zase tvrdí, že původ této hry je buď v Cincinnati nebo Kentucky. Těmto tvrzením nahrává obrovská obliba hry cornhole v těchto oblastech. V Ohiu (Cincinnati) žila velká populace německých přistěhovalců, kteří údajně Kuepermannovu hru znovu představili. Naopak lidé z Kentucky tvrdí, že cornhole vymyslel na počátku 19. století jistý farmář Jabediah McGillicuddy.

Neexistuje žádný důkaz, který by na 100 % potvrdil nebo vyvrátil některou z těchto (a dalších) teorií.

Svou oblibu si cornhole získal především v posledních letech. Pokud pořádáte rodinnou oslavu, firemní párty, svatbu či barbecue s přáteli, tato hra určitě nesmí chybět.

Cornhole u nás

V České republice, stejně tak jako v celé Evropě, si zatím cornhole své místo hledá. Postupně vznikají nové národní asociace, pořádají se soutěže. Cornhole jako hra, ale i jako sport získává čím dál více příznivců. U nás se můžete s cornholem setkat především na různých firemních akcích, slavnostech, festivalech nebo na měnších přátelských turnajích. V roce 2019 byla založena Česká asociace hry Cornhole, s cílem hru rozvíjet a propagovat.   

 

Pravidla hry cornhole jsou vcelku jednoduchá a pokud hrajete rekreačně, postačí znalost základů. Chcete-li se dozvědět více a zamezit případným sporům nebo se účastnit našich turnajů, doporučujeme prostudovat oficiální pravidla.

Rozměry hřiště (viz obrázek):

Pro rekreační hraní, firemní akce nebo neoficiální turnaje můžete zvolit vzdálenost kratší.

Na turnajích pořádaných CAHC se však bude vždy hrát podle oficiálních rozměrů. 

Základní pravidla hry naleznete zde.

Oficiální pravidla v plné verzi brzy ke stažení zde.

Rozhodli jsme se jako prioritu dostat Cornhole více mezi lidi a upřednostnili jsem prezentaci a půjčování hry před pořádáním oficiálních turnajů. Chceme tím nejprve rozšířit povědomí o této hře, aby se oficiálních turnajů účastnilo více lidí. Prozatím nás potkáte nás na festivalech, slavnostech, firemních akcích apod.